Uruchamiamy CA80-mini. Część pierwsza.

  Do uruchomienia minimalnej konfiguracji potrzebujemy zmontowaną płytkę CA80-mini, EPROM lub EEPROM z monitorem CA80 i wyświetlacz.

    Nie musimy lutować elementów obwiedzionych na schemacie prostokątami, jeżeli nie planujemy używać magnetofonu. Z80, 8255 i EEPROM umieszczamy w podstawkach. W zależności o rodzaju pamięci, łączymy punkty lutownicze A,B...F. Najczęściej pasuje połączenie A-D, B-E i C-F. Niestety zapomniałem, że w tym miejscu na płytce jest błąd!!! Należy "wyizolować" pin 27 U9, bo jest on połączony z GND zarówno pod spodem, jak i na wierzchu płytki. Po wlutowaniu podstawki, będzie to niemożliwe. Na koniec łączymy pin 27 z punktem F. (Wersja CA180-mini jest poprawiona.) Należy pamiętać z zworkach CA80/MIKSID (CA80) i ROM_SEL (ROM "00").

Rozruch CA80.
Zastępczy generator CLK.


Na płytce nie ma generatora CLK ani dzielnika NMI, ani obwodu RESET, więc potrzebny jest układ zastępczy. Można zmontować płytkę CA80 without ROM, jednak lepiej jest uruchamiać po kawałku. Łatwiej wtedy zlokalizować ewentualną usterkę. Proponuję użyć dowolne Arduino z mikrokontrolerem ATmega328 (UNO lub NANO), bo program, który przygotowałem, mimo że jest bardzo prosty, nie będzie działał na innym. AVR-y różnią się między sobą między innymi rejestrami liczników, a ich ustawienie wymaga odwołania się do hardware'u. (Nie będziemy się tu zajmować programowaniem Arduino). Należy wgrać przygotowany "skecz" i połączyć odpowiednie wyjścia ze złączem ZS CA80.  Nie zapominamy o zasilaniu (GND i +5V)! 


RESET_        4     // Z80 RESET

NMI              9     // NMI generowane przez TIMER1

CLK              3     // Z80 CLK generowane przez TIMER2

Logic analyser.
Podłączenie analizatora logicznego.

Test sygnałów wyświetlacza.
Wygląda dobrze.


Na tym etapie nie potrzebujemy jeszcze klawiatury, ale wyświetlacz jest niezbędny. Niestety żaden standardowy wyświetlacz nie pasuje do CA80, więc musimy go sami wykonać. Można podłączyć analizator logiczny i obserwować wyjścia 10, 11 i 12 na ZW. Jeżeli zmieniają się z częstotliwością 500 Hz, 250 Hz i 125 Hz to znaczy, że prawdopodobnie wszystko jest w porządku. Podłączenie wyświetlacza da nam pewność, że komputer działa. Jeżeli wszystko zrobimy starannie, powinniśmy zobaczyć "CA80", czego wszystkim życzę. 


Jeżeli nie mamy zaprogramowanego ROM-u, pozostaje nam przejść do drugiego etapu... Ale to już nie dzisiaj.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Uruchamiamy CA80 na RCbus.

Magnetofon CA80.