MIK94-N. Pierwsze włączenie.
Znowu pamięć mnie zawiodła. Kiedy rozpakowałem paczkę, okazało się, że to jeszcze nie ta. MIK94 jest w kolejnym zamówieniu, które jeszcze nie dojechało. Trzeba cierpliwie czekać.
Pierwsza wersja MIK94-N.
Nie zawsze jest szybko.
Wczoraj zlutowałem pierwszy egzemplarz i czym prędzej umieściłem w gnieździe zamiast CA80-SYS-I/O, włączyłem zasilanie i nic się nie stało. 😖 Klawisz [M] nie reaguje, wyświetlacz jest ciemny. Zasilacz wyświetla pobierany prąd około 300 mA, więc nie dzieje się nic złego. Wyłączam i włączam ponownie. Pojawiają się przypadkowe segmenty, więc próbuję znowu.
Nadzieja umiera ostatnia.
Pojawiają się regularne znaki, czyli jest nadzieja. Wciskam kolejne klawisze, aż [=] powoduje wyświetlenie znajomego komunikatu. Daleko jeszcze do sukcesu, bo działają tylko klawisze z dolnego rzędu i w dodatku nie są na swoich miejscach. Coś znowu przeoczyłem... Nie przeanalizowałem dokładnie działania programu i stąd problem. Nad ranem obudziłem się z tropem. Nowy monitor w przerwaniu NMI odczytuje stan PC, a następnie, po sprawdzeniu klawisza [M], wpisuje z powrotem to, co odczytał. Czy na pewno odczytuje PC? Nie ma takiej możliwości! Do akumulatora wpisany zostaje stan wiszącej w powietrzu szyny danych, czyli nie wiadomo co. Istotna jest tylko linia PC0, więc lutuję dodatkowy rezystor 10k wymuszający stan wysoki. Od tej pory działają wszystkie klawisze, ale porozrzucane losowo.
Będzie żył.
Robię tabelkę, żeby znaleźć jakąś podpowiedź. Znowu pamięć mnie zawiodła - skopiowałem fragment schematu z innego modułu, ale nie pamiętam skąd wziąłem rozmieszczenie sygnałów. Kiedy projektowałem część odpowiedzialną za wyświetlacz, dopilnowałem wszystkiego. Z klawiaturą jednak nie wykazałem się czujnością. Wkleiłem coś bezkrytycznie i muszę poprawić schemat.
Mogło być gorzej.
Pocieszające jest to, że pomysł jest dobry. Można go jeszcze nieco poprawić, bo po włączeniu nie startuje od razu. Pomaga przełożenie zworki na MSID, a po włączeniu z powrotem na CA80. Od biedy można używać moduł bez żadnych przeróbek, zmieniając tylko podłączenie klawiatury, jednak taśma IDC jest znacznie wygodniejsza w użyciu. Trzeba przeciąć siedem ścieżek i połączyć je poprawnie.
Komentarze
Prześlij komentarz