CA80 CUBE.

  Wersja "mini" klona CA80 rozrosła się tak, że trudno ją zmieścić w jakiejś obudowie. 😉 Postanowiłem zrobić porządki i wrócić do pierwotnej koncepcji - płytek składanych "na kanapkę".

Big sandwitch.
Stara wersja "kanapki".


Z początku były tylko trzy płytki: klony MIK90 i MIK89 oraz "bootloader", które mieściły się w obudowie ELWRO 144. "Magnetofon" zwiększył grubość kanapki i pojawił się interfejs LCD, który do niczego nie pasował. MIK1 całkowicie zburzył harmonię, bo trzeba go podłączać do ZU64... Co z tym można zrobić? Zrezygnować z MIK89, a właściwie dodać mu funkcje nowych płytek i powiększyć do standardu. 😎 Interfejs LCD to tylko dwa układy scalone i złącze, ale MIK1 jest znacznie większy, więc zmieniłem plan.

Rozbudowana wersja MIK89
Jeszcze nie wszystko sprawdzone.


Pierwsze próby z UART-em (nie licząc Z180 i "bootloadera") robiłem przy pomocy modułu USIO kolegi @tapy. Układ Z80-SIO jest znacznie lepszy od i8251A, więc dodałem go do modułu, który dostał nazwę CA80-MULTI I/O (kiedyś były takie karty do PC XT 😉). Teraz "kanapka" składa się z pięciu płytek, bo VFD też do niej pasuje. Na zewnątrz zostaje tylko klawiatura i ewentualnie wyświetlacz. Płytka VFD jest "przezroczysta" - przy jednej krawędzi ma złącza ZK i ZW, a naprzeciw IDC, które można podłączyć do "terminala" w obudowie ELWRO 144.

Najmniejszy CA80
Wersja "classic" już działa.


Teraz czas na testy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Uruchamiamy CA80 na RCbus.

Magnetofon CA80.