CAFL z obsługą plików Intel HEX.
Nadszedł czas zakończenia pracy nad CAFL. Zrobiłem kilka poprawek i dodałem małe udoskonalenia.
Zlecenia CAFL.
Zlecenia 8 do B współpracują z interfejsem szeregowym MIK1 (adres 84H), więc wymagają więcej uwagi. Dodałem komunikaty informujące o potrzebnych działaniach w terminalu i na klawiaturze CA80. Jak skonfigurować terminal i dlaczego jest to Tera Term pisałem wcześniej.
Zapis pliku w formacie FDE2. (zlecenie Z8)
Odczyt pliku jak z taśmy. (zlecenie Z9)
Wysłanie przez UART obszaru pamięci w formacie Intel HEX.
Dodałem iLoad do CAFL jako zlecenie ZB. Nie zmieniłem zabezpieczeń programu przed nadpisaniem i chroniony jest tylko bufor kołowy i obszar RAM używany przez monitor CA80. Należy sprawdzać adresy używane przez wczytywany program, bo może dojść do zawieszenia komputera.
Plik HEX odebrany przez UART (zlecenie ZB).
Program jest tak napisany, żeby działał również bez przystawki "flash", ale z nią jest wygodniej. 😎 Jeżeli mamy moduł CAFL ze starszą wersją oprogramowania, możemy w łatwy sposób to zmienić. Jeżeli mamy "bootloader", podmieniamy plik CAFL.HEX na CAFL3B.HEX i zmieniamy plik CA80.TXT. W przeciwnym wypadku ładujemy program iLoad (w moim flash jest zapisany jako D1). [G][FC00][=] uruchamia program, który oczekuje na plik z PC. W terminalu włączamy "SendFile" i wybieramy CAFL3B.HEX. Po zakończeniu transmisji wystarczy komendą [G][4FE0][=] zapisać nową wersję w sektorze "0". Jeżeli używamy przystawkę z EEPROMem (CA80-mini), najpierw załadujmy plik do RAM i zaprogramujmy nowy EEPROM (zlecenia C, D i E CAFL).
Właśnie robię tą przystawkę "flash", zmęczyło mnie pisanie programów prosto z palca, a akurat dostałem płytkę bazową pod to gratis jak na allegro kupywałem kolejne moduły.
OdpowiedzUsuńTylko takie pytanie, nie myślałeś o tym aby wykorzystać FabGl(lub własną podstawkę) do trybu graficznego (rodem z C64) lub do emulacji innych komputerów z wyjściem graficznym ?
Cześć. CA80 to sterownik, w którym urządzeniem wyjściowym jest wyświetlacz siedmiosegmentowy. Już LCD jest dla niego "skokiem technologicznym". ;-) FABGL użyłem jako terminal do współpracy z MSID-em, a właściwie z jego próbą rekonstrukcji i to mi wystarcza. Pozdrawiam.
Usuń