Złącza ZK i ZW.

  Kiedy opracowywałem pierwszą wersję klona CA80, postanowiłem, że programowo będzie zgodna z "nowym" monitorem, ale zachowałem wszystkie złącza "starego". Dawało to swobodę w rozbudowie oraz upraszczało emulowanie klawiatury. W wersji RCbus z powodu braku miejsca połączyłem złącza ZK i ZW w jedno IDC26. Okazało się to "strzałem w dziesiątkę", bo znacznie ułatwiło łączenie różnych komponentów i "terminala" z przerobionego kalkulatora ELWRO144.

CA80 bez ROM
Upgrade "OLD2NEW"


Oryginalne CA80, a zwłaszcza MIK290, nie dają takiej swobody. W MIK-90, który przeznaczyłem do testów, przerobiłem połączenia ZK tak, by były zgodne z MIK290, jednak nadal ZW było oddzielne. Opracowałem więc płytkę, która bez ingerencji w oryginał zmieni te połączenia i połączy ZK i ZW. Przy okazji wyprowadziłem złącze CA80/MSID RTS, żeby łatwo korzystać z MIKSID-a. Przetestowałem ją na najstarszym prototypie z pierwszą wersją programu CA80-BEZ-ROM. W MIK-90 nie należy łączyć KB-SEL1 i KB-SEL2, bo niektóre piny (PA0 - PA3) są zwarte do masy i nie będzie działać klawiatura. ZW będzie nadal czynne i można do niego podłączyć drugi wyświetlacz (będzie wyświetlał to samo co ten połączony z nowym złączem).

Nowy monitor w starym CA80
Zlecenie "D" pokazuje zawartość ROM (jednak jest to RAM).


Płytkę OLD2NEW (taką dostała nazwę roboczą) można wstawić również do MIK290. Po połączeniu zworkami KB-SEL1 i KB-SEL2, będzie działać również druga klawiatura.

Mała rzecz, a cieszy.
Z łatwością można podłączyć "terminal".


CA80-mini również będzie działał. Wystarczy przenieść 8255 i wstawić nową płytkę w podstawkę U7. Wykorzystałem takie samo rozwiązanie, jak w płytce Flash-mini, czyli wlutowałem podstawkę pod spodem i włożyłem w nią precyzyjną listwę kołkową.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Uruchamiamy CA80 na RCbus.

Magnetofon CA80.