Czym CA80 różni się od innych komputerów?

Cechy szczególne CA80.

    Zanim zaczniemy budowę, zastanówmy się dlaczego CA80, a nie jakiś inny . W latach osiemdziesiątych na rynku było wiele komputerów. Z80 był zastosowany w różnych konstrukcjach. Łączyła je wspólna cecha - wysoka cena.

    Niektóre jako wyświetlacza używały zwykły telewizor , inne potrzebowały monitora lub terminala. CA80 miał tylko wyświetlacz siedmiosegmentowy... Bardzo skromne wyposażenie. Tak zwane komputery domowe były zintegrowane z klawiaturą alfanumeryczną, a większe, oparte o CP/M, używały zewnętrznej klawiatury (była ona oddzielnym komputerem). CA80 natomiast miał początkowo klawiaturę z kalkulatora Brda 11U. Wystarczało dwadzieścia klawiszy, żeby wszystko działało. Dopiero wersja z wyświetlaczem VFD z 1989 roku została wyposażona w klawisze [W], [X], [Y], [Z] (zwykle na płytce pozostawało puste miejsce). W kolejnej odsłonie zmieniono im nazwy na [F1]..[F4]. 

     Komputery domowe miały pamięć dynamiczną o pojemności od 16 kilobajtów w zwyż, a nasz ulubieniec mógł działać już z jednym kilobajtem RAM. Pamięć stała (ROM lub EPROM) w seryjnych konstrukcjach miała 8-16 kilobajtów, a CA80 wystarczało 2 kilobajty... Wszystkie te ograniczenia powodowały zminimalizowanie kosztów budowy podstawowej wersji. Jak wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc szczęśliwi posiadacze upragnionego sprzętu rozwijali go w miarę potrzeb nieraz ponad swoje możliwości finansowe. Do CA80 można było montować najtańsze dostępne układy scalone, wiele z nich produkowano w tak zwanym bloku wschodnim (albo w "demoludach") również w Polsce. W moim pierwszym miałem Z80 w wersji 2.5 MHz. I tak miał zawrotną wydajność! Dzisiaj można skonstruować komputer o znacznie większych możliwościach na jednym układzie scalonym, który kosztuje tyle co kawa na stacji benzynowej...

Z80 CPU made in Italy
Najstarszy CA80 z moich zbiorów.

 

    Czy w takim razie budowa takiego zabytku ma sens? Myślę, że popularność jaką cieszy się do dzisiaj, rozwiewa wszelkie wątpliwości.

    Podsumujmy: co musi mieć komputer, żeby był zgodny z CA80?
1. Mikroprocesor Z80.
2. Klawiatura szesnastkowa.
3. Wyświetlacz siedmiosegmentowy.
4. Interfejs magnetofonowy.
5. Złącze użytkownika z sygnałami z i8255, Z80CTC i niektórymi procesora.
6. Oprogramowanie systemowe od początku przestrzeni adresowej (2 - 8 kilobajtów)
7. RAM w górnej części przestrzeni adresowej.
8. Generator NMI (przerwanie niemaskowalne co 2 ms).
   To chyba niewiele. Przejdźmy zatem do projektowania płytki. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Uruchamiamy CA80 na RCbus.

Magnetofon CA80.